67.-godišnjica postojanja i rada Zavičajnog muzeja – Visoko

Danas je punih 67 godina od osnivanja našeg muzeja. Na svečanoj sjednici održanoj povodom Dana oslobođenja grada Visokog 7. aprila 1953. godine Narodni odbor gradske opštine Visoko donio je Odluku o osnivanju Zavičajnog muzeja u Visokom.
“Nama pada u dio da otvaranjem ovog muzeuma omogućimo budućim pokoljenjima da se vaspitaju na svijetlim primjerima naše prošlosti, naše velike istorije” stoji u Odluci napisanoj 8. aprila 1953. godine koju je potpisao tadašnji predsjednik Narodnog odbora gradske opštine Visoko Halid Sirčo.
Na isti datum, četiri godine kasnije, 7. aprila 1957. godine, povodom Dana oslobođenja Visokog, otvorena je prva stalna postavka Zavičajnog muzeja u novododijeljenoj adaptiranoj zgradi beledije (stara zgrada Općine) u kojoj se muzej i danas nalazi!

Tags: ,