Probna istraživanja na srednjovjekovnoj utvrdi Čajangrad u Visokom

Probna istraživanja na srednjovjekovnoj utvrdi Čajangrad u VisokomZavičajni muzej iz Visokog počeo je probna arheološka istraživanja na srednjovjekovnoj utvrdi Čajangrad na području Mjesne zajednice Gračanica.

Otvorene su četiri probne sonde, a ekipa s terena je ustvrdila da na tom lokalitetu postoji kula odbrambenog karaktera.

Vođa arheološkog istraživanja Adisa Lepić kazala je Feni da su na osnovu materijala koji su našli, eksera, srednjovjekovne i osmanske keramike, došli do zaključka da je utvrđenje napravljeno u 14. ili 15. stoljeću.

“Tu su se vjerovatno vodile neke od važnijih borbi u periodu kada je Bosna pala pod osmansku vlast”, istakla je Lepić.

Pojasnila je da je Čajangrad grad koji je služio u odbrambene svrhe, da obavještava srednjovjekovni grad Visoki i Bobovac u slučaju napada.

Lepić je kazala da je jedan dio kule bio vidljiv prije istraživanja, a da je sada cilj istražiti čitavu kulu. Najavila je da će istraživanja biti nastavljena i u proljeće.

Zavičajni muzej iz Visokog projekt provodi zajedno s Medresom “Osman ef. Redžović” koja ga dijelom finansira.

Tags: